Национална школа за цивилно воздухопловство

Од Википедија — слободната енциклопедија

Национално училиште за цивилно воздухопловство (француски: 'École nationale de l'aviation civile') е француски универзитет основан во 1949 година со седиште во Тулуза. Овој универзитет е дел од France AEROTECH[1][2].

Од 1 јануари 2011 година , ова училиште е најголема европска воздухопловна школа.[3]

Мотото на универзитетот е: La référence aéronautique, што значи Референтни авиони.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lancement de France Aerotech“. Архивирано од изворникот на 14 октомври 2013. Посетено на 2 септември 2011.
  2. „Création du réseau FRANCE AEROTECH“.[мртва врска]
  3. „Fusion ENAC-SEFA : la France a la plus grande école d'aviation européenne“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]