Национален парк Катаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Катаи
Држава/територија [[|]]
Порталwww.nationalparks.nsw.gov.au/Cattai-National-Park

Националниот парк Катаи — заштитен национален парк кој се наоѓа во регионот на Хоксбери во Сиднеј, Нов Јужен Велс, во Источна Австралија. Националниот парк има површина од 424 хекатари и се наоѓа на околу 55 километри северозападно од централната деловна област во Сиднеј. Националниот парк Катаи ги содржи и паркот Мичел и фармата Хоуп.

Локација и карактеристики[уреди | уреди извор]

Земјоделска област за националниот парк Катаи
Колибата на Томас Арндел

Националниот парк Катаи се наоѓа близу реката Хоксбери и има три области: паркот Катаи кој се наоѓа раскрсницата на реката Катај и реката Хоксбери, фармата Хоуп со паркот Катај на север и паркот Мичел приближно 2.5 км по должината на потокот Катај.[1]

Дел од националниот парк Катаи бил пристаниште за Првата флота, а паркот има важни историски и археолошки ресурси. Има и една куќичка која била изградена во 1820-тите, урнатини на камена ветерница за која се смета дека е најстарата индустриска зграда во Австралија, суви изградени од осудени камени sидови и низа други карактеристики што ги покажуваат промените во местото од почетокот на XIX век. Националниот парк исто така содржи голем број абориџински места кои се од големо значење за нашето разбирање за областа Катаи пред европското населување.[1][2]

Домот Катаи е изграден околу 1820 година и неговиот извор е наведен од Националната доверба и Австралиската комисија за наследство . Мелницата за фарми „Надеж“ на фармата „Надеж“ исто така е заведена во Регистарот на национални добра, веројатно е изградена околу 1806 година и за неа се верува дека е најстарата индустриска локација во Австралија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Заштитени области на Нов Јужен Велс
  • Катаи, Нов Јужен Велс

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Cattai National Park: Plan of management“ (PDF). NSW National Parks & Wildlife Service (PDF). Government of New South Wales. November 1997. ISBN 0-7310-0887-1. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 2021-01-22. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „pom“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „pom“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. „Cattai National Park“. NSW National Parks & Wildlife Service. Government of New South Wales. 25 April 2006. Архивирано од изворникот на 21 July 2008. Посетено на 23 July 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]