Прејди на содржината

Национален ден за чистење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален ден на чистењето
Национален ден на чистењето
Го празнува(ат)Националниот ден на чистењето е спроведен во Соединетите Држави, во сите 50 држави, и територии на САД.
ДатумТретата Сабота во септември.
Во 2023Септември Грешка во изразот: Неочекуван оператор >
Во 2024Септември Грешка во изразот: Неочекуван оператор >
Во 2025Септември Грешка во изразот: Неочекуван оператор >
ПрославаВолонтирај за да ја исчистиш земјата. Од море до сјајно море.

Националниот ден за чистење се слави секоја година во Соединетите Држави во третата сабота од септември. Тој промовира организирани и поединечни настани за чистење и волонтирање за да се зачува околината чиста.

Национален ден за чистење

Инаугуративниот Национален ден за чистење бил одржан во 2017 година и имаше повеќе од 225.000 доброволци. Настанот во 2018 година имало над 1.500.000 доброволци, биле собрани 14 милиони фунтии од собирање отпад, и се одржа заедно со инаугуративниот Светски ден на чистењето.[1] Во чистењето во 2019 година имаше скоро 2.000.000 доброволци, и биле собрани 18 милиони фунти во отпад. Настанот во САД е координиран со Светскиот ден на чистењето и е одржан со 20 милиони доброволци во 170 земји, што претставува најголем, волонтерски ден, на глобално ниво.[2] Националните партнери за Денот на чистењето ги вклучува Ден на планетата Земја, Чувајте ја Америка убава, Светски ден на чистење,Алијансата на водочуварите, Национална асоцијација за зачувување на паркови, Меѓународна комора на јуниори, Гранит опрема, Фјалравен и Чисти патеки. Во април 2019 година, Денот на планетата Земја соработуваше со Националниот ден на чистење и ја Задржете ја Америка убава за инаугуративниот ден за чистење на Денот на планетата Земја и имаше над 500.000 доброволци кои работат на расчистување на ѓубре и собирај национално.[3] Во 2020 година, Големото глобално чистење на Денот на планетата Земја првично било планирано да вклучува илјадници големи групни расчистувања, но пандемијата COVID-19 предизвика откажување на повеќето групни настани. Наместо тоа, Денот на планетата Земја и моменталните партнери Светскиот ден на чистење, Национален ден на чистење и Чувајте ја Америка убава организираа поединечни активности како што се Plogging и TrashTag предизвик.[4]

Настаните CleanUp се одржуваат во текот на целиот месец септември и вклучуваат Национален јавен ден на земјиштето.[5]

Пешачење на Националниот ден за чистење

Во 2020 година, Националниот ден за чистење ја воведе програмата Tailored CleanUp@ за бизниси и градови. Програмата е бесплатна и достапна за било кој бизнис учесник, образовна институција, управител на земјиште, владин субјект или непрофитна организација. Страницата Tailored CleanUp може да се користи за каква било активност за чистење на кој било датум во САД, Канада, Индија или Кина. Страниците со мапи, за чистење, Придружи се на Чистењето, и страниците за пријавување може да се користат за секое чистење ширум светот на кој било датум.[6]

„CleanUp News„ била лансирана на 19 септември 2020 година и содржела статии на „CleanUp“ за општа читателска публика, научни написи и ресурси за новинари и писатели. Глумецот Коби Смалдерс се придружил на „Clean Trails“ и „Planet Oat“ за да ги претставува активности за расчистување за Националниот ден на чистење.[7]

Националниот ден за чистење е основан од Бил Вилоуби и Стив Џувет.[8]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Ајде да го направиме тоа! Свет
 • Карл Гарнер Федерален ден за расчистување на земјиштата
 • Plogging
 • Ден на добри дела
 • Одлично канадско расчистување на брегот
 • Меѓународен ден на волонтерството
 • Ѓубре во САД
 • Национален ден на јавни земјишта
 • 4океани
 • Заштита на океанот
 • Чистење на океанот
 • Светски ден на океаните

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „About Clean Trails - Past Results“. cleantrails.org. 26 јули 2019. Посетено на 2 октомври 2020.
 2. „Millions of people participate in World Cleanup Day and National Cleanup Day“. earthday.org. 24 септември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-11. Посетено на 2 октомври 2020.
 3. „500,000 Volunteers Take Part in Earth Day 2019 Cleanup“. earthday.org. 22 јули 2019. Посетено на 2 октомври 2020.
 4. „The Great Global CleanUp - Earth Day 2020“. Earth911.com. 25 март 2020. Посетено на 2 октомври 2020.
 5. https://www.nationalcleanupday.org
 6. „National CleanUp Day Municipalities“. nationalcleanupday.org. Посетено на 2 октомври 2020.
 7. Sophie Hirsh. „Cobie Smulders Is Cleaning Up the Planet — Want to Join Her?“. greenmatters.com.
 8. https://www.earthday.org/national-cleanup-day-announces-return-on-sept-21/