Прејди на содржината

Светски ден на океаните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светски ден на океаните
Светски ден на океаните
Зајдисонце на Белото Море
Го празнува(ат)Сите членки на ОН
Датум8 јуни

Светски ден на океаните — неофицијално се слави секој 8 јуни по предлог кој го дала Канада во 1992 за време на Самитот за планетата Земја кој се одржал во Рио де Жанеиро, Бразил,[1] бил официјално признат од страна на Обединетите Нации во 2008[2]. Оттогаш е координиран интернационално од Проектот Океан и Светската океанска мрежа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. About World Oceans Day Архивирано на 14 март 2011 г.. Проектот Океан
  2. Resolution adopted by the General Assembly, 63/111. Oceans and the law of the sea, paragraph 171: "Resolves that, as from 2009, the United Nations will designate 8 June as World Oceans Day". 5 December 2008