Нафтовод

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нафтовод[1] — вид цевковод кој служи за транспорт и пренос на нафта од едно на друго место, т.е. од местото на производство до потрошувачот (рафинерија). Денес, мрежата на нафтоводи е многу добро развиена, особено во местата од каде што се извлекува - Русија, Магреб, Блискиот Исток, Канада, САД и други.

Најдолгиот нафтовод во Европа и светот е Дружба, кој се протега од Татарстан во Русија до Германија во должина од повеќе од 4.000 км.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]