Наруто Узумаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наруто Узумаки
лик од Наруто
Прво појавувањеНаруто манга издание 1
Наруто аниме епизода 1
Глас одЈапонски:
Јунко Такеучи[1]
Англиски:
Маил Фланаган[2]

Наруто Узумаки (јапонски: うずまきナルト) е измислен лик и главен протагонист од аниме и манга серијалот Наруто, создаден од Масаши Кишимото. Кога го создал ликот, Кишимото сакал да го направи „едноставен и глупав“, додека му додавал каракеристики кои наликуваат на тие од Сон Гоку, главниот лик од Драгонбол серијалот. Сепак, Кишимото исто така го додал мрачното минато на Наруто за да го направи единствен. Првичниот дизајн на Наруто бил променуван неколкупати од страна на Кишимото, менувајќи му ја облеката за да го направат поприфатен од публиката, или за да го направат полесен за цртање.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "宿敵!?サスケとサクラ". Studio Pierrot. Naruto. TV Tokyo. 17 октомври, 2002.
  2. "Sasuke and Sakura: Friends or Foes?". Studio Pierrot. Naruto. Cartoon Network. 17 септември, 2005.
  3. Kishimoto, Masashi (2002). NARUTO―ナルト―[秘伝・臨の書]. Shueisha. стр. 31. ISBN 4-08873-288-X.
  4. 4,0 4,1 Kishimoto, Masashi (2005). NARUTO―ナルト―[秘伝・闘の書]. Shueisha. стр. 29. ISBN 4-08873-734-2.
  5. „Hiden: Shō no Sho Official Character Databook Mini“. Weekly Shōnen Jump. Shueisha (18): 6. 2005.
  6. Kishimoto, Masashi (2008). Naruto Character Official Data Book Hiden Sha no Sho. Shueisha. стр. 25. ISBN 978-4-08-874247-2.