Нарвал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нарвал [1]
Narwhalsk.jpg
Споредба на големината со просечен човек
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordate
Класа: Mammalia
Ред: Cetacea
Подред: Odontoceti
Семејство: Monodontidae
Род: Monodon
Linnaeus, 1758
Вид: M. monoceros
Биномен назив
Monodon monoceros
Лине, 1758
Распространетост на нарвалот (во сино)

Нарвалот, Monodon monoceros е средноголем забест кит кој живее на Арктикот.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mead, James G.; Brownell, Robert L., Jr. (16 November 2005). „Order Cetacea (pp. 723-743)“. Wilson, Don E., and Reeder, DeeAnn M., eds. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd издание). Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2 vols. (2142 pp.). ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=14300107. 
  2. Jefferson, T.A., Karczmarski, L., Laidre, K., O’Corry-Crowe, G., Reeves, R.R., Rojas-Bracho, L., Secchi, E.R., Slooten, E., Smith, B.D., Wang, J.Y. & Zhou, K. (2008). Monodon monoceros. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 18 December 2008.  (англиски)