Напад на Змиски Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Напад на Змиски осторв)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Напад на Змиски осторв
Дел од Руската инвазија на Украина
Селище Біле, острів Зміїний (2008).jpg
Змиски Остров
Датум 24-25 февруари 2022 (1 ден)
Место Змиски Остров, Украина
Исход Руска победа
Завојувани страни
 Русија  Украина
Вклучени единици
Морнарица Државна гранична служба
Сила
 Русија:
  • 1 ракетен крстосувач
  • 1 патролен брод
 Украина:

Руски извори:

  • 13 граничари

Украински извори:

  • 82 војници
  • 16 чамци
Жртви и загуби
Ниеден Руски извори:
  • Запленет 1 брод за пребарување и спасување
  • Цел гарнизон заробен

Украински извори:

  • 6 чамци потонати
  • 82 војници заробени

Напад на Змиски осторв — напад на Украинскиот Змиски Остров во Црното Море, од страна на Руската морнарица, за време на Руската инвазија на Украина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „13 Ukraine soldiers tell Russia 'go f*** yourself' in defiant last stand“. The Jerusalem Post | JPost.com (англиски). Посетено на 2022-03-01.