Напад на Змиски Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Напад на Змиски осторв
Дел од Руската инвазија на Украина

Змиски Остров
Датум 24-25 февруари 2022 (1 ден)
Место Змиски Остров, Украина
Исход Руска победа
Завојувани страни
 Русија  Украина
Вклучени единици
Морнарица Државна гранична служба
Сила
 Русија:
  • 1 ракетен крстосувач
  • 1 патролен брод
 Украина:

Руски извори:

  • 13 граничари

Украински извори:

  • 82 војници
  • 16 чамци
Жртви и загуби
Ниеден Руски извори:
  • Запленет 1 брод за пребарување и спасување
  • Цел гарнизон заробен

Украински извори:

  • 6 чамци потонати
  • 82 војници заробени

Напад на Змиски осторв — напад на Украинскиот Змиски Остров во Црното Море, од страна на Руската морнарица, за време на Руската инвазија на Украина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „13 Ukraine soldiers tell Russia 'go f*** yourself' in defiant last stand“. The Jerusalem Post | JPost.com (англиски). Посетено на 2022-03-01.