Намонуитски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Намонуитски јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеКаролински Острови
Говорници(940 во 1989 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3nmt

Намонуитскиот е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 940 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]