Намонуито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Чук.

Намонуито, или Намонвејто, Вејтоили Магур, е најголем атол во Микронезија. Атолот е дел од Каролинските Острови и има вкупна површина од 2267 km².

Географија[уреди | уреди извор]

Атолот се наоѓа во северозападниот дел на сојузната држава Чук во Микронезија и е оддалечен 170 км од лагуната Трук. Атолот има триаголна форма. Вкупното население на атолот е 1.341 жител според пописот од 2000 година. На атолот се наоѓаат пет од 40-те општини во државата.

Општини[уреди | уреди извор]

Namonuito.png
Сателитска снимка на атолот.
општина друго име површина
km²
население
(попис
2000)
местоположба острови координати
Оноун Улул 2.54 598 југозапад Улул 8°35′22″ СГШ 149°39′37″ ИГД / 
Пихеррарх
 
 
 
Писарас
 
 
 
0.80
 
 
 
227
 

 
југоисток
 
 
 
Вабонору
Писарас
Пиелимал
Велтот
8°35′50″ СГШ 150°21′18″ ИГД / 
8°34′55″ СГШ 150°24′26″ ИГД / 
8°36′50″ СГШ 150°22′38″ ИГД / 
8°37′15″ СГШ 150°22′16″ ИГД / 
Унану
 
 
 
Онари
 
 
 
0.26
 
 
 
178
 
 
 
североисток
 
 
 
Онари
Бихоф
Бехилипер
Амуртриде
8°45′11″ СГШ 150°19′46″ ИГД / 
8°45′43″ СГШ 150°19′24″ ИГД / 
8°46′03″ СГШ 150°19′02″ ИГД / 
8°46′10″ СГШ 150°18′47″ ИГД / 
Оноу Оно 0.31 182 североисток Оно 8°47′52″ СГШ 150°16′58″ ИГД / 
Макур
 
Магур
 
0.47
 
156
 
север
 
Магур
Магерерик
8°59′27″ СГШ 150°07′22″ ИГД / 
8°57′24″ СГШ 150°03′53″ ИГД / 
Намонуито Магурски Острови 4.38 1,341     8°40′00″ СГШ 150°00′00″ ИГД / 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]