Налајх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Налајх
Налайх
Град
Земја Монголија
Општина Улан Батор
Височина 1.459 м
Координати 47°46′21″N 107°15′13″E / 47.77250° СГШ; 107.25361° ИГД / 47.77250; 107.25361
Површина 687,6 км2
Население 28,152 (2008-01-01)
Часовен појас UTC+8
Повикувачки бр. +976 (0)11
Регистарски таблички УБ_ (_ варира)
Местоположба на Налајх
Местоположба на Налајх

Налајх (монголски: Налайх) е еден од деветте области во Монголија во главниот град Улан Батор. Технички Налајх е посебен град.

Поврзано[уреди | уреди извор]