Мус-Каја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мус-Каја
Највисока точка
Надм. вис.2959 м
Координати62°36′00″N 140°53′00″E / 62.60000° N; 140.88333° E / 62.60000; 140.88333
Географија
МестоЈакутија, Русија
Матичен венецсунтар-хајатски масив

Мус-Каја (руски: Мус-Хая, јакутски: Муус Хайа) е планина во Јакутија и највисок врв на Сунтар-хајатскиот венец.

Највисоката точка е 2,959 м.[1]

Планината се наоѓа 485 км јужно од Арктичкиот круг и 135 км југозападно од Ојмјакон.

Мус-Каја значи Замрзната планина на јакутски.

Наводи[уреди | уреди извор]