Мурат Боз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мурат Боз во 2011

Мурат Боз (7 март 1980 година), турски пејач, текстописец и глумец. По завршувањето на основното и средното образование во родното место, Карадениз Ерешли се пресели во Зонгулдак и се насели во Истанбул . Тој го заврши Истанбулскиот информатички универзитет во 1999 година, а по завршувањето на ова училиште го продолжи своето образование на Истанбулскиот технички универзитет . Во истите години, тој пееше вокал за Таркан .

Првите години[уреди | уреди извор]

Мурат Боз, е роден на 7 март 1980 година, во провинцијата на Турција во црноморскиот округ Зонгулдак Ерегли, Ајше по Недрет и Чафер Али Боз двојка своето прво дете беше роден како второ дете дојдел.[1][2][3] По завршувањето на основното и средното образование во оваа област, нејзината мајка го насочила Боз кон музички натпревари и ја подготвила да оди во средно училиште за ликовни уметности. Боз ги освоил испитите за таленти што ги запишал во 1995 година и ја започнал Истанбулската анатолиска гимназија за убави уметности и тука студирал 4 години. На училиште, тој зеде лекции по пијано и виолина. Во 1998 година, таа беше победник на Интер-средношколскиот натпревар за музика и народни игри, организиран од весникотМилијет “, подоцна се приклучи на одделот azzез Вокал на универзитетот во Истанбул Билги .[4] По завршувањето на ова училиште, тој го започнал Истанбулскиот технички универзитет Турски музички конзерваториум за музика .

Кариера[уреди | уреди извор]

2006-2010 г.[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kaderimi Tarkan'ın önerisi değiştirdi“. Sabah (gazete). 6 Temmuz 2010. Архивирано од изворникот 2010-07-07. Посетено на 8 Ekim 2012. Text "Sabah]]" ignored (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. „Bu starı tanıdınız mı?“. eregliyenihaber.com. 13 Şubat 2011. Архивирано од изворникот на 2011-02-15. Посетено на 8 Ekim 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  3. „Murat Boz Hayatıyla İlgili Merak Edilenleri Cevapladı!“. acunn.com. 27 Ocak 2013. Архивирано од изворникот 2013-06-28. Посетено на 23 Nisan 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. „Gözümüz aydın! Aranan pop yıldızı bulundu“. Hürriyet (gazete). 16 Temmuz 2006. Архивирано од изворникот 2013-08-28. Посетено на 27 Ağustos 2013. Text "Hürriyet]]" ignored (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)