Музеј на делата на Катедралата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на опера дел Дуомо

Музеј на делата на Катедралата (англиски: Museo dell'Opera del Duomo) во Фиренца, Италија е музеј кој содржи многу од оригиналните уметнички дела создадени за Фиренската катедрала (Дуомо).[1] Од август 2013 година директор на музејот Тимоти Вердон, Американец.[2]

Музејот се наоѓа веднаш источно од Дуомо, во близина на неговата апсида. Отворен е во 1891 година, а во него сега се наоѓа она што се нарекува „една од најважните збирки на скулптури во светот“.[3]

Збирка[уреди | уреди извор]

Депонирањето, 1547-1555, од Микеланџело, е прикажано во музејот

Меѓу имотите на музејот се вратите на Лоренцо Гиберти за катедралата Крстилница во Фиренца наречена Порти на Рајот, канториите или галериите за пеење, дизајнирани за катедралата од Лука дела Робија и Донатело, Покајната Магдалена на Донатело.

Во збирката е вклучена и пиета извајана од Микеланџело Буонароти која ја наменил за сопствената гробница.

Иако било објавено на 6 август 2013 година, дека турист случајно откинал прст од статуата на Богородица од 14 век од Џовани д'Амброџо, прстот бил од подоцнежна поправка и не бил дел од оригиналното дело.[4]

Логото на Работа на катедралата во подот на катедралата

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Organization profile“. Museo dell'Opera del Duomo. Посетено на August 4, 2017.
  2. „American tourist snaps finger off 600-year-old statue at Italian museum“. FoxNews.com. August 6, 2013. Посетено на August 6, 2013.
  3. Rolf C. Wirtz, Art & Architecture of Florence, p. 69. Tandem Verlag GmbH 2005.
  4. „Florence: US Tourist Breaks Priceless Statue“. Sky News. August 6, 2013. Посетено на August 6, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]