Мост на воздишките (Оксфорд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мостот на воздишките

Хертфордски мост (англ. Herford Bridge), е покриен мост преку улицата Њу Колеџ Лејн, Оксфорд, Англија, често наречен и Мост на воздишките (англ. Bridge of Sighs) заради неговата наводна сличност на мостот со исто име во Венеција. Овој мост всушност не бил замислен како реплика на венецијанскиот мост, туку изгледа многу послично на мостот „Ријалто“ во тој град. Мостот ги поврзува Стариот и Новиот Четириаголен двор на Хертфордовиот колеџ.

Архитектот е Сер Томас Џексон. Завршен е во 1914, и покрај противењата на управата на Новиот колеџ.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]