Мостот кај Андау (книга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мостот кај Андау  
Mich bridgeandau USA.jpg
прво американско издание
АвторЏејмс Миченер
Земја САД
Јазиканглиски
ИздавачРандом Хаус
Медиумпечатено
Страници270 стр.

Мостот кај Андау — вистинска книга од 1957 година напишана од Џејмс Миченер кој ја опишува Унгарската револуција од 1956. Миченер живеел во Австрија во 1950-тите години. Бил на границата на Австрија со Унгарија во текот на периодот на големиот бран на бегалци од Унгарија.

Книгата е една од новинарските дела на Миченер (негова деветта или десетта издадена книга) и многу пократко отколку другите романи во следните триесет години. Иако книгата е историски настан заснована на интервјуа со сведоци, приказната се раскажува главно преку измислени ликови или ликови засновани на вистински луѓе, чии имиња биле променети, дали за нивна или за безбедност на нивните најблиски, кои останале во Унгарија. Приказната прикажува искуства на различни делови од унгарското општество, пред и во текот на востанието, како студенти, работници, војници, тајна полиција и обични граѓани. Книгата го носи читателот на улиците на Будимпешта, каде ненаоружани млади луѓе, работници во фабрики и слабо опремени унгарски војници се борат со советските тенкови. Исто така, раскажува горчливо слатка приказна за неколкуте денови слобода, која ја имале граѓаните на Будимпешта пред Советите да се вратат.

Напишана набрзо по настаните и објавена во текот на генералниот штрајк, кој започнал набрзо по советската повторна окупација, книгата му дава на читателот идеја за годините во Студената војна.

Насловот на книгата се однесува на вистински мост на австриско-унгарската граница близу селото Андау. Мостот бил уништен во 1956 година од советските сили. Бил повторно изграден во 1996 година како симбол на толеранцијата и помошта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Миченер, Џејмс (1985). Мостот кај Андау (изд. повторно.). Њујорк: Фосет. ISBN 0-449-21050-2.