Морски теснец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локацијата на Морски теснец во Естонија.
Текот на каналот Кумари

Морски теснец е проток и залив на Балтичкото Море, сместен помеѓу Западниот Естонски Архипелаг и Естонското копно, во западна Естонија.

Тоа е северниот дел на Ришкиот Залив, кој се протега северно до источното Балтичко Море.

Областа на Морски теснец е околу 2 200км².[1]

Морски теснец е дом на зачуваната област на Морскиот теснец.

Каналот Кумари е бродска лента што се протега север-југ на Морскиот теснец. Долг е 35 километри и има минимална длабочина од пет метри. Каналот Руки тече исток-запад помеѓу Хијума (остров) и пристаништето Рохукула на копното.

Мали островчиња во Морскиот теснец

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Регата на Месечината

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Väinameri Sea“. Estonica. Eesti Instituut. Посетено на 16 June 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]