Морис Сарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морис Сарај
Висок комесар на Франција во Левант
На должноста
1924–1925
Претходник Максим Веган
Наследник Анри де Жувенел
Лични податоци
Роден(а) Морис Пол Емануел Сарај
6 април 1856
Каркасон, Франција
Починал(а) 23 март 1929(1929-03-23) (возр. 72)
Париз, Франција
Награди Голем крст на Легија на честа
Воен медал
Воен крст 1914–1918
Потпис
Воена служба
Припадност Предлошка:Country data Трета Француска Република
Род француска армија
Траење 1877–1925
Чин Дивизиски генерал
Заповеда со Трета армија
Битки/војни Прва светска војна
Сириско востание

Морис-Пол-Емануел Сарај (француски: Maurice-Paul-Emmanuel Sarrail); (Каркаксон, 6 април 1856 - Париз, 23 март 1929) — француски генерал од Првата светска војна.[1] Отворените социјалистички политички врски на Сарај го прават редок меѓу католиците, конзервативците и монархистите, кои доминирале во офицерскиот кор на француската армија во рамките на Третата република и пред војната, и биле главната причина зошто тој беше назначен во командата во Солун.[2] [3]

Кралството СХС го одликувало со Кралскиот орден Караѓорѓева ѕвезда и на Кралскиот орден Бел орел.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gen. Sarrail Dies. Held Verdun Forts“. New York Times. 24. 3. 1929. Посетено на 11. 1. 2014. Former High Commissioner in Syria Did Not Know His Chief, Foch, Died Before Him. Storm Centre In Politics. His Radical Beliefs and Actions Against the Druse Brought Censure From Chamber. One of War's Great Leaders. A Political Storm Centre. Relieved of Command at Front. France today lost another of her great military geniuses by the death of General Maurice Sarrail, whose name stands forever famous for his determined and perhaps decisive defense of Verdun at the outbreak of the war in 1914. ... Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. Haythornthwaite 1994
  3. Firstworldwar.com
  4. Acović, Dragomir (2012). Slava i čast: Odlikovanja među Srbima, Srbi među odlikovanjima. Belgrade: Službeni Glasnik. стр. 641.CS1-одржување: ref=harv (link)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Haythornthwaite, Philip (1994). The World War One Sourcebook. London: Arms and Armour Press. ISBN 978-1-85409-102-4.CS1-одржување: ref=harv (link)