Мордорф (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иловична колиба во рамките на Мочуришниот музеј во Мордорф

Мордорф (гер. Moordorf) — село во сојузната покраина Долна Саксонија во Германија. Се наоѓа во рамките на општината Сидброкмерланд во округот Аурих.

Најзначајната знаменитост во местото е Мочуришниот музеј Мордорф (Moormuseum Moordorf), кој го прикажува животот по колибите на источнофризиските мочуришта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 53°28′31″N 7°23′58″E / 53.47528° N; 7.39944° E / 53.47528; 7.39944