Монсињор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика на монсињорот Џејмс П. Тарнер од уметникот Томас Икинс

Монсињор — една од титулите на највисокото католичко свештенство. Монсињор е вид обраќање за оние членови на свештенството на Римокатоличката црква што имаат одредени црковни почесни титули. Како вид обраќање, „монсињор“ нема самоименување (не можете да кажете „направен монсињор“, ниту пак „монсињор на еноријата“).[1] Оваа титула е поврзана со почесни награди, исто како што „сер“ се поврзува со витештвото. Три почести или должности најчесто се поврзуваат со титулата „монсињор“ — апостолски протонотар, почесен прелат на Неговата Светост и капелан на Неговата Светост. Овие награди ги доделува папата, обично на барање на месниот бискуп.[2][3][4]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  •  Будињон, А. (1913). „Monseigneur“ . Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.
  • Хајм, Бруно Бернард (1978). Heraldry in the Catholic Church. Humanities Press. ISBN 0-391-00873-0.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Clergy within Diocese, UK: Romanist catholic Diocese of Paisley, Архивирано од изворникот на September 5, 2009
  2. The New York Times, 15 February 1918.
  3. „The Rt Rev Mgr Graham Leonard“, The Telegraph (obituary), UK, 6 January 2010.
  4. Deceased clergy, Australian Catholic Directory.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]