Монокл

Од Википедија — слободната енциклопедија

Монокл — вид на тркалезно оптичко стакло кое се поставува на едното око.[1][2] Се состои од оптичка леќа обрабена во облик на круг и врвца или жица на која е прикачен. Најпопуларен бил кон крајот на 19-тиот и почетокот на 20-тиот век кога најчесто го носеле побогатите луѓе.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „монокл“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „монокл“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. J. Bryan Lowder (27. 12. 2012). „The One-Eyed Man Is King“. Slate. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Will Femia (19. 9. 2012). „Monocles: 'Ow, do people really wear these?'. MSNBC. Архивирано од изворникот на 26. 09. 2019. Посетено на 26. 09. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)