Молопо (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
South Africa relief location map.svg

Молопо е река во јужна Африка. Долга е околу 960 километри. Реката е дел од сливот на реката Орање.

Со едниот дел, реката е граница помеѓу Боцвана и Јужноафриканската Република.

Градот Мафекинг се наоѓа на оваа река.