Мокераншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мокераншки јазик
Застапен во Папуа Нова Гвинеја
Подрачје Остров Лос Негрос, Мануски Остров
Говорници (200 во 1981 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 mft

Мокераншкиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на островот Лос Негрос во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]