Мозаична дебелоглавка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мозаична дебелоглавка
Last butterfly on line "e" and first on line "f"
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Hesperiidae
Род: Muschampia
Вид: M. tessellum
Научен назив
Muschampia tessellum
(Hübner, 1803)
Синоними
  • Papilio tessellum Hübner, [1800-1803]
  • Muschampia hibisci Boeber, 1812
  • Muschampia mazzola Ochsenheimer, 1816
  • Syrichtus tessellum

Мозаичната дебелоглавка (Muschampia tessellum) е пеперуга од семејството на дебелоглавки. Пеперугата ја има и во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Пеперугата живее во јужниот дел од Балканот, европска Турција, Мала Азија, јужен Сибир па сè до Амур.

Распонот на крилјата на пеперугата е од 32 до 36 мм. Горните крилја се кафеави со голем број бели точки на горната и долната страна. Долната страна на крилјата се маслинесто-зелени со посветли точки.

Возрасните единки летаат од мај до август (во Европа) или до јули (во Алтај). Ларвите се хранат со Phlomis.

Подвидови[уреди | уреди извор]

  • Muschampia tessellum tessellum
  • Muschampia tessellum cribrelloides
  • Muschampia tessellum nigricans
  • Muschampia tessellum dilutior

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Whalley, Paul - Mitchell Beazley Guide to Butterflies (1981, reprinted 1992) ISBN 0-85533-348-0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]