Модна недела (Лондон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Модна недела (Лондон)
РодМодни ревии и поврзани настани
ЧестотаПолугодишно
Место180 Strand, London, United Kingdom
Започнат1983 (35 години)[1]
ПосетеностНад 5,000 новинари и купувачи

Лондонската модна недела (LFW) е ревија на облека што се одржува во Лондон двапати годишно, во февруари и септември. Изложувајќи над 250 дизајнери пред глобалната публика со влијателни медиуми и трговци, тоа е една од модните недели на „Големата четворка“, заедно со Њујорк, Милано и Париз.[2][3]

Историја и организација[уреди | уреди извор]

Во организација на Британскиот моден совет за Лондонската агенција за развој со помош на Одделот за бизнис, иновации и вештини, Модната недела во Лондон првпат се одржала во октомври 1983 година. Во моментов се рангира заедно со Newујорк, Париз и Милано како една од модните недели на „Големата четворка“.[4] Се претставува пред финансиерите[5] како трговски настан што привлекува значително внимание од печатот и им носи корист на даночните обврзници. Се наведува дека присуствуваат над 5.000 новинари и купувачи, а проценетите нарачки се над 100 милиони фунти[6] Еден малопродажен настан, Лондонскиот фестивал на модната недела, се случува веднаш потоа на истото место и е отворен за пошироката јавност.[7]

Настаните според распоредот се случувале или во просториите на Британскиот моден совет, 180 Странд, или на надворешни локации околу центарот на Лондон.

За време на сезоната пролет / лето 16 (прикажана во септември 2015 година) и есен / зима 16 (прикажана во февруари 2016 година), Британскиот моден совет донесе одлука да стане домаќин на изложбените салони на дизајнерите во „Фабриката за винил“, сместена на активниот паркинг во Сохо, покрај улицата Бруер.[8]

По зголемениот број демонстранти против носење крзно, лондонската модна недела одржана во септември 2018 година била првата голема модна недела без крзно.[9]

Настани[уреди | уреди извор]

Портрет неон од Модна недела

Во живо[уреди | уреди извор]

Во пролетта 2010 година, Лондонската модна недела станала првата од големите четири модни недели што им нуди на дизајнерите кои покажуваат колекции на модната писта во куќата Сомерсет, да ги пренесат своите ревии во живо на Интернет.[10] Во 2020 година, Британскиот моден совет објави[11] дека ќе започне повторно со стриминг во живо од четврток 17-ти до вторник 22 септември 2020 година и ќе вклучува и дигитални активации на www.londonfashionweek.co.uk и физички настани, придржувајќи се на владините упатства за социјално дистанцирање. Распоредот ќе биде домаќин на над 80 дизајнери, вклучувајќи 40 женска облека, 15 машка облека, 20 машка и женска облека и пет брендови на додатоци. Ќе има вкупно 50 целосно дигитални активации, 21 физичка и дигитална, само седум физички и три дизајнери кои ќе се активираат само преку физички вечерен настан.

Дигиталната платформа на модната недела,[12] лансирана во јуни, ќе продолжи да служи како Официјален дигитален центар и ќе биде слободно достапна за секого, и за професионалците од индустријата и за глобалните потрошувачи на мода. Оваа платформа ќе биде домаќин на ексклузивни мултимедијални содржини од дизајнери и партнери на брендови, овозможувајќи соработка и зближување на модата, културата и технологијата.

Машка Лондонска модна недела[уреди | уреди извор]

Во летото 2012 година, Лондон вовел Лондонски колекции: Мажи, покрај изложбите на колекции во пролет / лето и есен / зима. Од нејзинато прво прикажување, изложбата се зголемила за 67% и вклучила 77 одделни дизајнери во јуни 2015 година.[13] Лондонски колекции: Мажи биле преименувани во сезоната есен / зима 2017 во машка лондонска недела, за да помогнат подобро да се одрази растечкиот фокус на потрошувачите на настанот.[14]

Фестивал на модната недела во Лондон[уреди | уреди извор]

Следејќи ја модната недела во Лондон секоја сезона, 4-дневниот фестивал во Лондонска модна недела, порано познат како Лондонски моден викенд, нуди искуство од модната недела ориентирано кон потрошувачите.

Одржано во студиото The Store, 180 The Strand, фестивалот им овозможува на потрошувачите да купуваат кураторска редакција на дизајнерски колекции по ексклузивни цени, да седат во првиот ред на ревиите на дизајнерите од Лондонската модна недела, да добијат предност во клучните трендови од претстојната сезона и да слушаат говори од индустриски експерти.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Johnson, David (1 December 1983). „Eight For 84 – Identifying the best of Britain's young designer talent“. The Face, issue 44, page 46. London. Посетено на 14 November 2017.
 2. Bradford, Julie (2014). Fashion Journalism. Routledge. стр. 129.
 3. Dillon, Susan (2011). The Fundamentals of Fashion Management. A&C Black. стр. 115.
 4. „British Fashion Council website“. Архивирано од изворникот на 8 July 2011. Посетено на 10 March 2010.
 5. „Agreement for Funding Relative to Creative Sector Support – Designer Fashion. Parties: LDA/BFC website“. Посетено на 7 June 2010.
 6. „London Fashion Week factsheet“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-12-30. Посетено на 10 March 2010.
 7. „London Fashion Weekend website“. London Fashion Weekend. Посетено на 10 March 2010.
 8. „Ikon London Magazine London Fashion Week coverage“. Ikon London Magazine. 22 February 2016. Посетено на 3 March 2018.
 9. Conlon, Scarlett (2018-09-07). „London fashion week vows to be fur-free“. the Guardian (англиски). Посетено на 2018-09-10.
 10. Rice, Simon (19 February 2010). „Independent newspaper article“. The Independent. London. Посетено на 10 March 2010.
 11. „London Fashion Week - Digital Schedule“. London Fashion Week. Посетено на 2020-09-16.
 12. „London Fashion Week“. London Fashion Week. Посетено на 2020-09-16.
 13. Doig, Stephen (5 June 2015). „LCM and London's menswear renaissance“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на 28 August 2015.
 14. https://fashionunited.uk/news/fashion/london-collections-men-to-be-renamed/2016061320720

Надворешни врски[уреди | уреди извор]