Саем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штандот на Samsung на саемот CES2009

Саем претставува општествена манифестација која им овозможува на приватни компании да ги изложуваат своите производи или услуги. Саемите според географската положба се делат на интернационални, национални и регионални саемски манифестации. Саемот претставува место каде луѓето остваруваат директен контакт со производителите на одредени производи.

Најпознатиот организатор на саемски случувања во Македонија е Скопски саем

Во последно време електронските манифестации полека полека е селат кон Интернетот. Најпозната електронска саемска манифестација во Македонија е Мак EXPO http://www.makexpo.com.mk Архивирано на 28 август 2011 г. Саемското претставување станува достапно и за помалите претпријатија кои имаат интерес за промоција и маркетинг.

Саемот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Панаѓур“ - песна на македонскиот поет Наум Целакоски од 1963 година.[1]
  • „Панаѓур на чуда“ - песна на полската поетеса Вислава Шимборска.[2]
  • „Таа одеше низ саемот“ (She moved through the fair) - песна на северноирскиот пејач Ван Морисон и групата „Чифтанс“ (The Chieftains) од 1988 година.[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наум Целакоски, Пролог, 1998, стр. 12.
  2. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 254-255.
  3. Van Morrison and The Chieftains, Irish Heartbeat, Polygram Music, 834 496-2.