Прејди на содржината

Мишел Виламс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мишел Вилијамс (Предлошка:Јез-енг; 9. Септември 1980 година) е американска филмска и телевизиска глумица, освјувач на Златен глобус за најдобра женска улога во филмот Мојата недела со Мерилин.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кариера[уреди | уреди извор]

Вилиамсова почна да глуми надведесетти години, иглавно играла епизодни улоги во ТВ серии, или филм од независна продукција. Во 1998 добива прва голема улога во тинејџерски серија на Досонов Крик, и заедно со Кејти Холмс го привлекува вниманието на филмски критичари и режисер. Во истата година, добива мала улога во  филмот ноќ на Вештерките H20: дваесет години подоцна. Во 2005. стекнува светска слава благодарение на улогата на Алма Дел Мар во контроверзниот филм Планината Броукбек

Филмографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]