Кршенгрб Планина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кршенгрб Планина
(Brokeback Mountain)“
Brokeback Mountain.jpg
РежисерАнг Ли
ПродуцентДијана Осана
СценаристЕдна Ени Проулкс
НастапуваатЏејк Гајленхел
Хет Леџер
Мишел Вилијамс
Ен Хетвеј
Жанрдрама
МузикаГуставо Сантаолала
ДистрибутерFocus Features
Премиера16 декември 2005
Времетраење134 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$14,000,000

Кршенгрб Планина или понекогаш Планина Броукбек (англиски: Brokeback Mountain) е драмски филм режиран од Анг Ли од 2005 година, според приказната на писателката Е. Ени Проулкс.

Филмот беше номиниран за Оскар за најдобар филм во 2005 година.