Михаил Кошкин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биста со почесна стража, Переслав.

Михаил Илич Кошкин ( руски : Михаи́л Ильи́ч Ко́шкин; 3 декември 1898 година, Бринчаги, Јарославска област – 26 септември 1940 година) бил советски конструктор на тенкови, тој исто така бил главен конструктор на познатиот среден тенк Т-34 . Т-34 бил најпроизведениот тенк во Втората светска војна. Животот го започнал како слаткар, но потоа студирал инженерство.[1]

Во 1937 година, Црвената армија го назначиле да раководи со дизајнерското биро КБ-190 за да дизајнира замена за тенковите БТ во фабриката за локомотиви во Харков Коминтерн (KhPZ) во Харков . Кошкин го замислил тенкот Т-34 откако тенковите БТ тестирани за време на Шпанската граѓанска војна се покажале дека се под оклопни и склони кон запалување. Учествувал во војната три години и се покажал како храбар воин. Командантите ги ценеле неговите достигнувања и го забележаа неговиот остар интелект. Од линијата на фронтот Михаил Кошкин беше испратен на Московскиот комунистички универзитет именуван по Јаков Свердлов. Дипломирал во 1924 година и наскоро поранешниот чирак станал директор на фабриката за слатки во градот Вјатка.

Кошкин тврдел дека го нарекол резервоарот „Т-34“ затоа што почнал да замислува дизајни за тенкот во 1934 година. Откако советската армија го отфрли неговиот прототип, Кошкин почна приватно да составувал прототип што може да се тестира на кој ќе работи вечерта, по долги денови дизајнирање на подобрувања на тенкот БТ.

Починал од пневмонија што ја добил за време на зимските тестови на Т-34 на 26 септември 1940 година.

Михаил Кошкин постхумно бил награден со Државната награда Сталин во 1942 година и со Орденот на Црвена ѕвезда . Во 1990 година, непосредно пред конечниот распад на СССР, постхумно бил одликуван со највисоката цивилна почест, Херој на социјалистичкиот труд .

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Биро за дизајн на машинска зграда во Харков Морозов

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Panther Vs T-34: Ukraine 1943 By Robert Forczyk, Osprey Publishing, 2007, ISBN 1-84603-149-4, ISBN 978-1-84603-149-6, on Google Books[мртва врска]

https://russiapedia.rt.com/prominent-russians/science-and-technology/mikhail-koshkin/index.html