Михаил Клопски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михаил Клопски
Почитуван(а) во православие
Слава 11 јануари

Михаил Клопски е православен руски светец.

По потекло од Киевска Русија, од кнежевски род. се преправал безумен пред светот за да ја скрие својата дарба, та луѓето да не го фалат. На тој начин си припремил за себе пофалба пред Бога. се упокоил во 1453 година во Клопскиот манастир, во близина на Новгород, каде му почиваат неговите мошти[1].

Михаил бил канонизиран во 1547 година. Православната црква го чествува на 11 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 13