Министер за надворешни работи на Кина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министер за надворешни работи на на
Народна Република Кина
Flag of the People's Republic of China.svg
Wang Yi and Qin Gang 20130324.jpg
Функционер
Ванг Ји

од 16 март 2013 г.
НазначувачПремиерот, со одобрение од ННС
Прв функционерЏоу Енлај
Создадена1949
Мреж. местоfmprc.gov.cn

Министер за надворешни работи на НР Кина — шеф на Министерството за надворешни работи на Кина и претставува една од најважните функции во кабинетот. Министерот најчесто е член на ЦК на Комунистичката партија на Кина.

Процедура на назначување[уреди | уреди извор]

Според Уставот на Кина, министерот се назначува по предлог на премиерот со одобрение од Националното народно собрание (ННС) или неговиот Постојан комитет.[1]

Список на министри за надворешни работи[уреди | уреди извор]

 1. Џоу Енлај (1949-1958)
 2. Чен Ји (1958-1972)
 3. Ѓи Пенгфеј (1972-1974)
 4. Ќао Гуанхуа (1974-1976)
 5. Хуанг Хуа (1976-1982)
 6. Ву Сјуечен (1982-1988)
 7. Ќен Ќичен (1988-1998)
 8. Танг Ѓасјуен (1998-2003)
 9. Ли Џаосјинг (2003-2007)
 10. Јанг Ѓече (2007-2013)
 11. Ванг Ји (2013-)

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]