Министерство за народна безбедност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Министерство за народна безбедност
인민 보안부
Badge of the Ministry of People's Security.svg
Значка на Министерството за народна безбедност
Податоци за органот
Седиште Пјонгјанг, Северна Кореја
39°4′49″N 125°46′3″E / 39.08028° N; 125.76750° E / 39.08028; 125.76750Координати: 39°4′49″N 125°46′3″E / 39.08028° N; 125.76750° E / 39.08028; 125.76750
Вработени 140,000[1]

Министерството за народна безбедност (чосонгул인민 보안부) е законоспроведувачки орган во Северна Кореја. Освен регуларни полициски должности, служи и во одржување на затворскиот систем во Северна Кореја како и системот за јавна дистрибуција, а исто така обезбедува и телохранители за важните личности.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schwekendiek, Daniel (19 April 2011). A Socioeconomic History of North Korea. McFarland. ISBN 978-0-7864-8541-3.