Меранска железничка несреќа (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меранска железничка несреќа
Vinschgaubahn 01.jpg
Details
дата 12 април 2010
време 09:05 локално време
локација Мерано
земја  Италија
железничка линија „Долина на Веноста“
оператор STA Südtiroler Transportstrukturen AG
вид на инцидент клизење
Cause пречка на коловозот
Statistics
Воз 1
жртви 9
повредени 30

Меранската железничка несреќа се случила на 12 април 2010 година, во која еден воз излетал од шините во грдот Мерано, Италија главно поради лизгање на земјиштето.[1] Во несреќата животот го загубиле девет патници, а околу 30 биле повредени.[2][3]

Според првичните информации несреќата се случила поради одрон на дел од пругата, при што возот излетал од шините. Возот превезувал студенти и работници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Landslide derails train in Italy leaving nine dead“ (англиски). BBC News Online. Посетено на 12 април 2010.
  2. Reid, Julia. „Eleven Killed In 'Horrific' Train Derailment“ (англиски). Sky News Online. Посетено на 12 април 2010.
  3. „Landslide derails train in northern Italy, killing 11 people“ (англиски). The Associated Press. Посетено на 12 април 2010.