Прејди на содржината

Менгченг

Координати: 33°12′29″N 116°36′25″E / 33.20806° СГШ; 116.60694° ИГД / 33.20806; 116.60694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Менгченг
蒙城县
Околија
ЗемјаКина
ПокраинаАнхуеј
ПрефектураБоџоу
Окружен центарЧенггуан
Површина
 • Вкупна2.091 км2 (807 ми2)
Население
 • Вкупно1.274.000
 • Густина610/км2 (1,600/ми2)
Час. појасКинеско стандардно време (UTC+8)
Пошт. бр.233500
Повик. бр.0558
Мреж. местоmengcheng.gov.cn

Менгченг (кинески: 蒙城县, пинјин: Méngchéng Xiàn) — околија во покраината Анхуеј, Кина. Административно му припаѓа на градот Боџоу и се граничи со околијата Лисин.

Важна стопанска гранка е месната индустрија, особено преработката на говедско месо.

Околијата е позната како родно место на големиот филозоф Џуангѕе (Џуангце) од IV век п.н.е. и познатиот комичар Њу Ќуен, кој воедно бил и нејзин заменик-управник.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]


33°12′29″N 116°36′25″E / 33.20806° СГШ; 116.60694° ИГД / 33.20806; 116.60694