Меланоцит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меланоцит
Illu skin02.jpg
Меланоцит и меланин.
Латински melanocytus
Идентификатори
MeSH Melanocytes
Код TH H2.00.03.0.01016
Анатомска терминологија

Меланоцити се клетки кои создаваат меланин во базалниот слој (stratum basale) кој епидермисот на кожата. Меланинот е пигмент одговорен за бојата на кожата. Обично, на кожата се наоѓаат помеѓу 1000 и 2000 меланоцити на квадратен милиметар. Меланоцитите сочинуваат од 5% до 10% од клетките во базалниот слој на епидермисот.