Мексиканска вселенска агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мексиканска вселенска агенција
Agencia Espacial Mexicana
AEMex.jpg
Логото на ISA
Основанасѐ уште не
Вселенска станицаГрад Мексико?
УправникХавиер Кастелон Фонсека

Мексиканската вселенска агенција (шпански: Agencia Espacial Mexicana, AEXA) е владина вселенска агенција на Мексико, која чека предлог на Сенатот по иницијативата на 26 април, 2006.[1]

Проектот, е поддржан од многу мексикански научници и особено од познатиот поранешен мексикански астронаут Родолфо Нери Вела и поранешниот контрактор на НАСА Фернандо де ла Пења,[2] кои освен во развивањето на проектот, го промовираат најповеќе кај мексиканските компании.[3]

Моментален претседател на Комисијата за наука и технологија на Мексиканскиот сенат, а воедно и на агенцијата е Хавиер Кастелон Фонсека.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Héctor Guerrero -Tendrá México su agencia espacial, Noticieros Televisa http://www.esmas.com/noticierostelevisa/mexico/530806.html
  2. Discuten creación de agencia espacial http://www.jornada.unam.mx/2006/08/12/index.php?section=ciencias&article=a03n2cie
  3. La Agencia Espacial Mexicana, http://www.jornada.unam.mx/2006/10/08/sem-norma.html
  4. http://www.el-universal.com.mx/columnas/67705.html, la dictaminación del proyecto no avanza por el desdén del gobierno federal, en específico del titular de la Secretaría de Comunicaciones y Transportes (SCT), Luis Téllez, quien desde hace más de tres meses no ha querido reunirse con los senadores de la comisión encargada de darle el cauce correspondiente al documento}}