Мекленбург-Штаргард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводство Мекленбург-Штаргард
(Teil-)Herzogtum Mecklenburg-Stargard
Држава на Свето Римско Царство
(1352–1471)

1352–1471


Грб

Местоположба на Мекленбург-Штаргард
Мекленбург (розево), околу 1230 година
Главен град Бург Штаргард
Јазици Германски
Уредување Војводство
Војвода
 -  1352–1392/93 Јован I (прв)
 -  1466–1471 Улрих II (последен)
Историски период Среден век
 -  Основана 1352
 -  Замрела 1471
Денес во  Германија

Војводство Мекленбург-Штаргард, исто така едноставно познато како Мекленбург-Штаргард или Војводство Штаргард (германски: (Teil-)Herzogtum Mecklenburg-Stargard) — феудално окружно војводство во Мекленбург во рамките на Светото Римско Царство. Нејзин главен град бил Бург Штаргард. Со него управувал Домот на Мекленбург. Државата била формирана во 1352 година од дел од Војводството Мекленбург-Шверин, а постоела до 1471 година, кога била инкорпорирана во Војводството Мекленбург.[1]

Главниот дел од Војводството Мекленбург-Штаргард го сочинувало владеењето на Штаргард во она што сега денес е државата Мекленбург-Западна Померанија, област во граничната област помеѓу Бранденбург, Померанија и Мекленбург. Државата го добило името по средновековниот замок во Штаргард. Помали области биле Стернберг и Елденбург со историската земја Туре.

Владетели[уреди | уреди извор]

Наследен од Мекленбург-Шверин за да го обедини Мекленбург

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Friedrich Wigger, Stammtafeln des Großherzoglichen Hauses von Meklenburg in Verein für Mecklenburgische Geschichte und Altertumskunde: Jahrbücher des Vereins für Mecklenburgische Geschichte und Altertumskunde. Vol. 50 (1885), p. 111-326.