Прејди на содржината

Мајсторско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта
Местоположба на Мајсторско

Мајсторско (грчки: Μαστοροχώρια, Масторохорија) — историско-географска област во Епир, денес во Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Областа на североисток се граничи со Егејска Македонија (Нестрамско) и на северозапад со Албанија. Географски се наоѓа во јужните делови на планините Морава и Грамошта, огранки на поголемиот венец Пинд. Низ оваа област тече реката Коница (Сарандапорос).

Занает[уреди | уреди извор]

Населението на оваа област традиционално се занимава со разни градежни занаети, во кои се усовршиле, а за да се договараат меѓу себе создале свој таен јазик познат како „кударитика“.[1][2] Во XVII - XX век биле основани мајсторски еснафи (здруженија од 10-20 луѓе), кои се занимавале со каменоделство, столарство, резбарство, сликарство и хагиографија и учествувале во изградбата на разни објекти во Отоманското Царство. Овие мајстори граделе куќи, анови, безистени, бараки, мостови, светилници, чешми, воденици и мелници. Како мајсторите од Загорско, тие оделе на печалба во тајфи низ Европа, Африка, Блискиот Исток и САД.[3]

Населени места[уреди | уреди извор]

Селото Молишта
Камен мост кај селото Конско

Мајсторско опфаќа 27 населени места (понекогаш во областа се вбројува и селото Фурка). Скоро сите села во минатото имале словенски/македонски топоними, кои биле преименувани во текот на XX век.[4]

Населено место Грчки Население

(2011)[5]

Местоположба
Белток Πυξαριά 12 40°07′24″N 20°42′34″E / 40.123439° СГШ; 20.709411° ИГД / 40.123439; 20.709411 (Белток)
Близѓани Λαγκάδα 124 40°12′44″N 20°51′35″E / 40.212222° СГШ; 20.859722° ИГД / 40.212222; 20.859722 (Близѓани)
Враништа Τράπεζα 12 40°06′34″N 20°45′29″E / 40.10945° СГШ; 20.758061° ИГД / 40.10945; 20.758061 (Белток)
Врбјани Βούρμπιανη 68 40°14′22″N 20°47′27″E / 40.239444° СГШ; 20.790833° ИГД / 40.239444; 20.790833 (Врбјани)
Ганади Γανναδιό 32 40°07′45″N 20°49′15″E / 40.129194° СГШ; 20.820806° ИГД / 40.129194; 20.820806 (Ганади)
Грижбани Ελεύθερο 75 40°03′23″N 20°51′19″E / 40.056522° СГШ; 20.855164° ИГД / 40.056522; 20.855164 (Белток)
Желишта Εξοχή 29 40°05′53″N 20°44′23″E / 40.098139° СГШ; 20.739644° ИГД / 40.098139; 20.739644 (Желишта)
Жерма Πλαγιά 11 40°14′07″N 20°56′08″E / 40.235272° СГШ; 20.935594° ИГД / 40.235272; 20.935594 (Жерма)
Извор Αμάραντος 44 40°09′42″N 20°43′39″E / 40.161733° СГШ; 20.727461° ИГД / 40.161733; 20.727461 (Извор)
Кастањани Καστάνιανη 79 40°11′17″N 20°50′26″E / 40.188056° СГШ; 20.840556° ИГД / 40.188056; 20.840556 (Кастањани)
Кефалохори[б 1] Κεφαλοχώρι 153 40°14′25″N 20°53′06″E / 40.240344° СГШ; 20.884889° ИГД / 40.240344; 20.884889 (Кефалохори)
Керасово Αγία Παρασκευή 220 40°08′43″N 20°53′39″E / 40.145278° СГШ; 20.894167° ИГД / 40.145278; 20.894167 (Керасово)
Кионат Χιονάδες 42 40°16′N 20°28′E / 40.27° СГШ; 20.47° ИГД / 40.27; 20.47 (Кионат)
Конско Δροσοπηγή 103 40°12′40″N 20°54′48″E / 40.211111° СГШ; 20.913333° ИГД / 40.211111; 20.913333 (Конско)
Кортиништа Νικάνορ 38 40°05′21″N 20°46′51″E / 40.089194° СГШ; 20.780806° ИГД / 40.089194; 20.780806 (Кортиништа)
Лискач Ασημοχώρι 42 40°15′34″N 20°45′12″E / 40.259467° СГШ; 20.753344° ИГД / 40.259467; 20.753344 (Лискач)
Манастир Μοναστήρι 17 40°07′19″N 20°48′25″E / 40.122° СГШ; 20.806806° ИГД / 40.122; 20.806806 (Манастир)
Молишта Μόλιστα 23 40°07′31″N 20°48′52″E / 40.125278° СГШ; 20.814444° ИГД / 40.125278; 20.814444 (Молишта)
Пеликат Πληκάτι 15 40°17′48″N 20°46′07″E / 40.296792° СГШ; 20.768533° ИГД / 40.296792; 20.768533 (Пеликат)
Пеклари Πηγή 101 40°04′09″N 20°47′07″E / 40.069072° СГШ; 20.7854° ИГД / 40.069072; 20.7854 (Пеклари)
Плевали Αγία Βαρβάρα 17 40°09′03″N 20°44′03″E / 40.150833° СГШ; 20.734167° ИГД / 40.150833; 20.734167 (Плевали)
Присојани Πυρσόγιαννη 119 40°12′44″N 20°48′36″E / 40.212194° СГШ; 20.81° ИГД / 40.212194; 20.81 (Присојани)
Селци Οξυά 18 40°07′24″N 20°42′34″E / 40.123439° СГШ; 20.709411° ИГД / 40.123439; 20.709411 (Селци)
Старчани Πύργος 50 40°09′38″N 20°47′04″E / 40.160418° СГШ; 20.784457° ИГД / 40.160418; 20.784457 (Старчани)
Старичани Πουρνιά 12 40°07′33″N 20°50′45″E / 40.125867° СГШ; 20.845761° ИГД / 40.125867; 20.845761 (Старичани)
Фиток Θεοτόκος 33 40°14′15″N 20°51′57″E / 40.237519° СГШ; 20.865789° ИГД / 40.237519; 20.865789 (Фиток)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Οι μάστορες της πέτρας“. mirc.ntua.gr. Архивирано од изворникот на 2018-10-05. Посетено на 2018-09-29.
  2. Πλάγου, Αγγελική (2016-10-17). Περιφέρεια Ηπείρου: Περιφερειακή Ενότητα Ιωαννίνων: Όπου η Ομορφιά Περισσεύει. AKAKIA Publications. ISBN 9781911352358.
  3. Τα Μαστοροχώρια της Κόνιτσας
  4. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 15 март 2024.
  5. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција. Архивирано од изворникот на 2018-09-27. Посетено на 2024-01-15.

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. Поскоро создадено со преселба на жителите на денес напуштеното с. Лупско