Мафалдин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мафалдин

Мафалдин е вид тестенини во форма на лента. Тестенината е рамна и широка, обично околу 1 цм во ширина, со брановидни рабови од двете страни. Се подготвува слично како и другите тестенини на база на ленти, како што се лингвин и фетуцин. Обично се служи со понежните сосови.

Поврзано[уреди | уреди извор]