Прејди на содржината

Матс Паулсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матс Паулсон
Роден(а)28 јануари 1938
Линкепинг, Шведска
Починал(а)19 септември 2021(2021-09-19) (возр. 83)
ЗанимањаПејач, текстописец, поет, сликар
ИнструментиГитара

Матс Паулсон (вистинско име Матс Паул Ингемар Паулсон; 28 јануари 1938 - 19 септември 2021 година)[1][2] бил шведски пејач, поет, текстописец и сликар.[3] Својот прв диск го издал во 1964 година; Tango i Hagalund. Напишал стотици песни, меѓу кои и Barfotavisan, Baggenslåten и Visa vid vindens ängar. Работел заедно со уметници, меѓу нив Александар Рибак и Хакан Хелстрем.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Natalie Demirian (19 септември 2021). „Musikern och kompositören Mats Paulson är död – blev 83 år gammal“. Aftonbladet. Посетено на 21 декември 2021.
  2. „Sök Personer“.
  3. Nationalencyklopedin biographical entry about Mats Paulsson

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]