Матијас Плахта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матијас Плахта

Матијас Плахта (роден на 16 мај 1991) е германски професионален хокеар кој во моментов игра за Адлер Манхајм, тим кој се натпреварува во првата германска хокеарска лига. Тој е син на поранешниот германско-полско-шлески играч, и поранешен тренер на националниот тим за хокеј на Полска, Јацек Плахта.

Тој играл за Германија на светското првенство во хокеј, во 2018 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IIHF ICE HOCKEY WORLD CHAMPIONSHIP – TEAM ROSTER – GER – Germany“ (PDF). IIHF.com. 2018-05-11. Посетено на 1 May 2018. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)