Маската на црвената смрт (филм од 1964)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Маската на црвената смрт“ (англиски: The Masque of the Red Death) - американско-британски филм од 1964 година, во режија на Роџер Корман, според сценариото на Чарлс Бумонт и Р. Рајт Кембел, засновано врз истоименото дело на Едгар Алан По. Главните улоги ги толкуваат: Винсент Прајс, Хејзел Корт и Џејн Ашер.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Еден европски кнез го тероризира месното население, а истовремено, својот дворец го користи како засолниште од „црвената смрт“ која се шири низ земјата...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]