Масимо Демарин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масимо Демарин
Лични податоци
Цело имеМасимо Демарин
Роден25 август 1979 (1979-08-25) (39 г.)
Пула, СФРЈ СФР Југославија
Податоци за клубот
Мом. клубПензиониран
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2003–2006
2007-2008
2009-2012
2013-2014
Перутнина Птуј
Сава
Лоборика
Меридијана-Камен
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotCroacia.PNG Национален друмски првак (2002)

Масимо Демарин (хрватски: Massimo Demarin; р. 25 август 1979 во Пула) — поранешен хрватски професионален друмски велосипедист.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2002
1. MaillotCroacia.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 2 Јадранска Магистрала
2003
3. Национално друмско првенство
3. Национално хронометарско првенство
2004
1. Краен пласман Патеките на Крал Никола
1. Етапа 2
3. Национално друмско првенство
2006
2. Национално друмско првенство
2013
2. Национално хронометарско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Massimo Demarin“. ProCyclingStats. конс. 11 јуни 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]