Марсел Соботка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марсел Соботка
Лични податоци


* Настапи (Голови)

Марсел Соботка (роден на 25 април 1994) е германски фудбалер кој игра како дефанзивец или дефанзивен играч од средниот ред за Фортуна Дизелдорф во Бундеслигата.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Соботка се приклучил на Фортуна Дизелдорф во 2015 година од Шалке 04. Тој го направил своето деби во 2. Бундеслига на 22 август 2015 година против ФК Фрајбург во домашниот пораз од 1-2 на местото на Џулијан Кох по 45 минути.[2]

Во јуни 2017 година, тој се согласи за нов петгодишен договор до 2022 година.[3]

Соботка имал еден настап за германската репрезентација до 20 години во пријателски натпревар против Полска.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]