Марко Порјазовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марко Порјазоски
Роден 1977
Скопје
Националност Македонец
Занимање универзитетски професор

Марко Порјазоски (Скопје, 1977) – универзитетски професор на Факултетот за електротехника и информациски технологии.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Марко Порјазоски е роден во Скопје во 1977 година. На Електротехничкиот факултет во Скопје дипломирал во 2000 година, магистрирал во 2006, а докторирал во 20хх година. На факултетот почнал да работи во 2001 година како демонстратор, напредувал во помлад асистент во 2003, асистент во 2007, доцент во 20хх и вонреден професор во 20хх.

Резултатите од својата научна работа ги презентирал на домашни и меѓународни конференции од областа на теле комуникациите, на кои објавил бројни трудови. Во досегашниот ангажман на Факултетот активно учествувал во повеќе домашни и меѓународни, научно истражувачки и апликативни проекти. Безжичните телекомуникациски системи и управувањето со ресурсите во телекомуникациските системи се теми од интерес во неговата истражувачка работа.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 50 ГОДИНИ ФАКУЛТЕТ ЗА ЕЛЕКТРОТЕХНИКА И ИНФОРМАЦИСКИ ТЕХНОЛОГИИ. Скопје: Факултет за електротехника и информациски технологии. 2009. стр. 225. ISBN 978-9989-630-58-3. |access-date= бара |url= (help)
  2. „Вонредни професори“. ФЕИТ. Посетено на 25 март 2021.