Мари Форса

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мари Форса или Марија Лин (родена Инга Форса, 13 декември 1956 година во Фарста) е шведска глумица, активна во Европа во 1970-тите и најпозната по нејзините улоги во порнографски филмови.

Делумна филмографија[уреди | уреди извор]

 • 47:an Löken blåser på (1972)
 • Играчката на ѓаволот (1973)
 • Неморални приказни (1973)
 • Флоси (1974) - како Марија Лин
 • Вилд за секс (1974)
 • Пеперутки (1975), во режија на Џозеф В. Сарно, исто така објавен како Млади пеперутки
 • Џастин и Џулиет (1975) - како Марија Лин
 • Бел Ами (1976)
 • Моли (1977) - како Марија Лин
 • Чез Ноус (1978)
 • Jag är med barn (1979)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]