Прејди на содржината

Марија Лундквист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Лундквист
Марија Лундквист во 2013 година.
Роден(а)Аника Марија Лундквист
14 октомври 1963(1963-10-14)(60 г.)
Вестра Фрелунда, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица, комичарка
Активен период1986–
ПартнерМикаел Бенгтсон (1986–2010)
Кристофер Хелштром (2010–)
Деца4

Аника Марија Лундквист (родена на 14 октомври 1963 година) е шведска глумица и комичарка. Роден во Гетеборг, Лундквист студирал глума на театарската академија во Гетеборг и оттогаш глуми во разни шведски театри, вклучувајќи го и Кралскиот драмски театар во Стокхолм.

Нејзиниот напредок како комичар се случил кога во 1998-та година го прикажа стрип-ликот по име Сали во истоимено ТВ-шоу. Таа исто така глумела во мјузикли во Шведска. За нејзината филмска глума, таа доби две Гулдбаге награди. Таа имала главна улога во комедискиот филм „Прекрасен ебен Божиќ“ од 2015 година.

Таа има четири деца, едното е глумецот Антон Лундквист.

Избрана филмографија

[уреди | уреди извор]
Филм
Година Наслов Улога Белешки
2008 година Вечни моменти
Неволно
2005 година Мојата мајка
2001 година Краен рок
  • „Maria Lundqvist“. Swedish Film Institute. Посетено на 2010-01-31.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]