Прејди на содржината

Марио Аџиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марио Аџиев
Марио Аџиев како играч на Брегалница 2008
Лични податоци
Роден на 2005 (воз. 18–19 г.)
Роден во Македонија
Клупски податоци
Сегашен клуб Брегалница 2008
Младинска кариера
-2019 Академија Апостолов Пандев
2020-2023 Брегалница 2008
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
Брегалница 2008
Репрезентација
2019 Македонија под 14 години
2019 Македонија под 15 години
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Марио Аџиев (роден во 2005 година)[1]македонски фудбалер.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Младинската кариера ја минал во Академија Апостолов Пандев.[2] Во сезоната 2021/22, Аџиев играл во пионерскиот состав на Брегалница 2008.[3]

Во сезоната 2023/24, Аџиев бил вклучен во сениорскиот состав на Брегалница 2008 која во моментот играла во Првата лига.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил член на Академија на ФФМ.[2] Во мај 2019 година, Аџиев бил дел од македонската репрезентација под 14 години.[1] Во ноември 2019 година, Аџиев бил дел од македонската репрезентација под 15 години.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Признание за Академијата Постолов- Пандев МАРИО АЏИЕВ ЧЛЕН НА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ДО 14 ГОДИНИ!...“. Stipski asovi. 10 мај 2019. Архивирано од изворникот 2023-08-11. Посетено на 11 август 2023. line feed character во |title= во положба 43 (help)
  2. 2,0 2,1 Киро Манев (30 декември 2019). „АКАДЕМИЈА ПОСТОЛОВ ПАНДЕВ ВЕТУВА НОВИ УСПЕСИ ВО 2020 ГОДИНА!“. stipskiasovi.mk. Архивирано од изворникот на 2023-08-11. Посетено на 11 август 2023.
  3. „Младинците на Брегалница подобри од Академија Пандев во 2. коло од Суперлигата“. Брегалница 2008. 10 ноември 2020. Архивирано од изворникот 2023-08-11. Посетено на 11 август 2023. Text "author" ignored (help)
  4. „НА ТУРНИРОТ „ТРОФЕЈ ФСЦГ" ЗА У15: УТРЕ СТАРТУВАМЕ ПРОТИВ СРБИЈА“. Брегалница 2008. 10 ноември 2020. Архивирано од изворникот 2020-06-23. Посетено на 11 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]