Маречек, подајте ми го налив-перото

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Маречек, подајте ми го перото“ (чешки Marečku, podejte mi pero!) е чехословачки филм од 1976 година, во режија на Олдрих Липски (Oldrich Lipský), снимен според сценариото на Ладислав Смољак и Зденек Сверак. Главните улоги ги играат: Јиржи Совак (Jirí Sovák), Вацлав Лохниски (Václav Lohniský) и Ива Јанзурова (Iva Janzurová).[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува како една група постари работници мора да го довршат средното училиште...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Marecek, Pass Me the Pen! IMDb

Наводи[уреди | уреди извор]